Túlélési ismeretek
A túlélés,túlélési ismeretek,erdőjárás,bozótmívesség, survival,buschcraft,woodcracft,campcraft,stb. kifejezéseket már sokan körbejárták,kifejtették,hogy ezek a szavak konkrétan milyen tevékenységeket takarnak, jelentenek.
Véleményem szerint külön kell választani a katonai jellegű ismereteket a „hobby túlélési” ismeretektől.
Az alapvető ismeretek nagyjából mindkét területen megegyeznek, (pl.menedéképítés,tűzgyújtás,vízszerzés,elsősegély,stb.)de az átlagos erdőjáró,kiránduló számára szükségtelen olyan ismeretek elsajátítása,mint a mélységi felderítés,járőrözés, éjszakai harcászat, egységekben való mozgás,álcázás,rádiózási ismeretek, ellenség hangtalan „kiiktatása”,késelési technikák, stb.
Számomra már az nagy előny,hogy erdőjárás során nem kell magammal cipelnem a saját „végtermékemet”,nehogy az ellenség megtalálja és elemezni tudja.:)
Szerintem a túlélési ismeretek alapvetően olyan tudásanyagot jelentenek, amelyekkel boldogulni lehet erdőjárás,túrázás,kirándulás során. Olyan gyakorlati felkészültséget jelent,amellyel alkalmazkodni tudunk a természetben felmerülő helyzetekhez,valamint az alapvető túléléshez kapcsolódó szükségleteink- akár hosszú távon is- ezen ismeretek által kielégíthetők.
Túlélési ismeretekkel számtalan könyv és fim foglalkozik. Van sok közülük,melyek ténylegesen használható,életszerű ismereteket tartalmaz,tanít. De sajnos olyan is akad,amely a valóságtól sok esetben elrugaszkodott,hasznosíthatatlan,néha felesleges tudás anyagot próbál „eladni” laikusok számára.
Akik rendelkeznek tapasztalatokkal a túléléssel kapcsolatban, számukra ez nem jelent újdonságot,de egy átlagos kezdő számára nem igazán tartom hasznosnak,ha ilyesmikkel próbálkozik.
Egy egyszerű példával élve,európai gyomor számára nem éppen mindennapos vizeletet inni és mondjuk bogarakat eszegetni. A nagy többség gyomra valószínűleg nem is bírná az ilyesfajta táplálkozást és nagyobb esélye lenne arra,hogy kiadja magából az egészet és ezzel nemhogy javítana a helyzetén,hanem inkább rontana. Értékékes folyadékot vesztene általa és a dehidratációt siettetné csak ezzel a húzással. De nincs is szükség arra,hogy ilyesmiket kelljen fogyasztani.
Mivel alapvetően Magyarország erdeiben való „túlélésről” beszélünk, ezek a szükségletek,melyek a fennmaradásunkat,túlélésünket szolgálja egyszerűbben és „emészthetőbben” is megvalósíthatók.
Természetesen más ismeretekre,felszerelésre van szükség, ha valaki pl. valaki csak a párjával,családjával kirándul a budai hegyekben egy napra és kicsit többre van szükség,ha valaki több napot szeretne eltölteni, pl. a Börzsöny erdeiben. Nyilván a két helyszínre nem ugyanazt vinném magammal és nincs is rá szükség,de ettől függetlenül az nem baj ha van nálunk minden ami kellhet,mert sosem lehet tudni,hogy hogy alakul a helyzet és esetleg jól jöhet a teljes felszerelésünk.
Amit személy szerint a legfontosabbnak tartok az az elméleti és –főleg- gyakorlati tudás,amely mindig ott van velünk és rendelkezésünkre áll. Nem azt tartom fontosnak,hogy a legdrágább felszereléssel rendelkezzen mindenki,aki ezzel szeretné tölteni a szabadidejét.
A tudás, tapasztalat sokkal fontosabb.
Hiába van a legmárkásabb felszerelésünk, ha fogalmunk sincs,hogy hogyan tudjuk a leghatékonyabban használni.(pl akár egy egyszerű szikravető használata).
A tudásunkkal ki tudjuk hozni a maximumot a felszerelésünkből, illetve ha valami esetleg nem áll rendelkezésünkre,akkor a természetben megtalálható anyagokból némi kreativitással saját magunk is elkészíthetjük.
Nagyon fontos, hogy a képességünket, ismereteinket a túléléssel kapcsolatban elsajátítsuk és folyamatosan fejlesszük és szinten tartsuk.
A következőkben ezen ismeretek elsajátítási lehetőségeiről, az általam szervezett gyakorlati kurzusokról lesz szó.
Az oldalon szereplő képek a szerző saját felvételei.